II Rowerowy Rajd

II Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej

19 września 2020 r. w ramach obchodów 81. Rocznicy Bitwy pod Narolem odbył się Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej. W zeszłym roku wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem i okazało się wspaniałym sposobem na uczczenie pamięci poległych w obronie naszej Małej Ojczyzny, a jednocześnie okazją do zapoznania uczestników z historią wydarzeń września ’39 związaną z miejscowościami, przez które przebiegała trasa rajdu. Trasa drugiej edycji rajdu w większości wiodła przez te same miejscowości, co w roku ubiegłym z małą modyfikacją przy końcu, mianowicie w miejscowości Huta Złomy została spontanicznie wydłużona o odcinek prowadzący przez Wielki Dział, Linię bunkrów Mołotowa. Trasa II edycji Rowerowego Rajdu Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej: Narol – Lipsko – Lipie – Narol Wieś – Paary – Huta Szumy – Rebizanty – Huta Różaniecka – Ruda Różaniecka – Płazów – Łówcza – Huta Złomy – Wielki Dział – Wola Wielka – Łukawica – Lipsko. Rowerzyści pokonali ok. 60 km trasy. Tak, jak i w tamtym roku przygotowane zostały wiązanki z biało-czerwonych kwiatów oraz znicze, które uczestnicy wydarzenia składali przy każdym pomniku. Przygotowane zostały również cztery „spotkania z historią”.

Rajd rozpoczął się o godz. 9.00. Po wcześniejszej rejestracji uczestników oraz złożeniu pierwszej wiązanki i znicza pod pomnikiem Niepodległości w Narolu, grupa rowerzystów skierowała się w stronę Lipska, by tam złożyć kwiaty pod pomnikiem bohaterów Armii Kraków. Na trasie rajdu, oprócz tych wyżej wymienionych znalazło się jeszcze 7 miejsc upamiętnienia bohaterów walk na Ziemi Narolskiej.

W Hucie Różanieckiej, przy starym cerkwisku, opowieścią o wydarzeniach wojennych z tamtych okolic uraczył uczestników rajdu Ludwik Ważny. Z jego przekazów można było się również dowiedzieć, jak rysowała się historia miejscowości oraz okolicznych wsi od momentu jej założenia po czasy obecne. Pan Ważny, jako ciekawostkę, zaprezentował rycinę przedstawiającą cerkiew z czasów jej świetności. Kolejnym przystankiem na trasie był cmentarz partyzancki, gdzie o losie bohaterów spoczywających w tamtym miejscu opowiedziała nauczycielka historii z miejscowej szkoły Justyna Grechuta. Następną bardzo ciekawą historię dotyczącą życia i śmierci kpt. Władysława Ważnego pseudonim „Tygrys” opowiedziała grupie dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej Dorota Wróbel. Pod tablicą poświęconą owemu bohaterowi również zostały złożone kwiaty i zapalony znicz. Dopełnieniem opowiadania Pani dyrektor była możliwość obejrzenia ekspozycji poświęconej kpt. Władysławowi Ważnemu w budynku szkoły, gdzie na uczestników rajdu czekał poczęstunek. Po kawie, herbacie i ciasteczku z sezonowymi owocami, zregenerowawszy nieco siły, grupa rowerzystów ruszyła dalej.

Łówcza to kolejny dłuższy przystanek na trasie. Tutaj uczestnicy rajdu, we wnętrzu pięknej, zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewy z 1808 roku, usłyszeli obszerną opowieść dotyczącą historii tego miejsca jak i samej miejscowości Łówcza. Osobą, która podzieliła się swoją wiedzą był niezmiennie Mieczysław Hawryliszyn – emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły, pasjonat historii.

Po odpoczynku w towarzystwie historii, rowerzyści skierowali się w stronę Huty Złomy. Na skraju miejscowości Łówcza znajduje się urokliwa atrakcja przyrodnicza zwana „Sercem Roztocza”, którą uczestnicy rajdu mogli podziwiać w jesiennej szacie. Są to dwa drzewa – kasztanowce, których konary układają się w taki sposób, że tworzą zarys serca. Trasa pomiędzy Łówczą a Hutą Złomy należy do jednej z najpiękniejszych w naszym regionie. O każdej porze roku rozległe pola po obu stronach drogi tworzą wielobarwny pejzaż malowany piękną roztoczańską przyrodą.

Trasa do bunkrów wiedzie w większości drogami leśnymi, często piaszczystymi, nie było więc łatwo… Po drodze uczestnicy rajdu zwiedzili cmentarz w Starej Hucie, położony w lesie, z nagrobkami wykonanymi z kamienia bruśnieńskiego. Przy jednym z dwóch schronów, które można było obejrzeć, burmistrz przedstawił krótką historię ich powstania, przeznaczenia oraz wyjaśnił funkcję niektórych elementów konstrukcyjnych. Po niedługiej przerwie grupa skierowała się w stronę Woli Wielkiej, by przez Łukawicę dotrzeć do Lipska gdzie przed ostatnim na trasie pomnikiem poległych w obronie swych domostw przed bandami UPA w maju 1944 roku, złożono kwiaty i znicz.

Rajd zakończył się przy stawie w Lipsku, gdzie na uczestników czekała gorąca herbata, ciepły posiłek oraz ognisko. Zakończenie imprezy pod kątem gastronomicznym zabezpieczyło Koło Gospodyń Wiejskich w Lipsku.

Rajd rowerowy odbył się w bardzo ciepłej, a zarazem podniosłej atmosferze, pogoda również sprzyjała niemal całodniowemu przemierzaniu pięknych tras naszego urokliwego Roztocza. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i mamy nadzieję na spotkanie nie tylko w przyszłym roku podczas III edycji rajdu, ale także na którymś ze szlaków rowerowych w naszej gminie.

Kalendarz
wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Zarezerwuj wizytę
(16) 63 17 019

Lipsko ul. Mogiłek 1, Narol 37-610

Skip to content