Łaszczowie Nieledewscy i początki Narola

W jesienny wieczór 7 października 2020 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta
i Gminy w Narolu odbyło się spotkanie z panem profesorem dr hab. Henrykiem Gmiterkiem.

Pierwotnie spotkanie było planowane na marzec, jednak ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, odbyło się teraz. W związku z dużym zainteresowaniem
i obowiązującą sytuacją ograniczającą ilość uczestników, wydarzenie było transmitowane na facebooku biblioteki.

Pan prof. Henryk Gmiterek pochodzi z Narola. Urodził się w Narolu Wsi, jest emerytowanym nauczycielem akademickim, historykiem i profesorem nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii nowożytnej, w tym stosunkach wyznaniowych w Rzeczpospolitej Polskiej w wiekach XVI i XVII, kontaktach polsko-czeskich w tym okresie, dziejach Lubelszczyzny oraz wczesnej historii naszego miasta. Uzyskał członkostwo m.in. w Lubelskim Towarzystwie Naukowym.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2003) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012). Wyróżniony tytułem doctora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (2008) oraz honorowym członkostwem Sdruženi historiků České republiky (2015).

Prelekcja dotyczyła historii rodziny Łaszczów Nieledewskich oraz początków Narola – Florianowa.

Pan Profesor, jako doświadczony wykładowca akademicki, opowiadał bardzo interesująco. Wszyscy słuchający byli zafascynowani ciekawą historią rodziny tak mocno związanej z naszym miastem. Zaowocowało to wieloma pytaniami ze strony uczestników spotkania, na które Pan Henryk odpowiadał bardzo wyczerpująco. Ogromna wiedza prelegenta i jego talent oratorski zrobiły na słuchaczach wielkie wrażenie.

Pan profesor wspomniał, że pracuje obecnie nad monografią Narola, co spotkało się z zachwytem uczestników spotkania, złaknionych wiedzy historycznej na temat naszego miasta. Niestety, według Pana Profesora, publikacja trochę się opóźni ze względu na panującą sytuację i utrudniony dostęp do archiwów państwowych.

Bardzo dziękujemy Panu Henrykowi Gmiterkowi za poświęcony nam czas i przygotowanie ciekawej prelekcji. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie spotkamy się na prelekcjach, których tematem będzie historia naszego miasta.

Kalendarz
grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zarezerwuj wizytę
(16) 63 17 019

Lipsko ul. Mogiłek 1, Narol 37-610

Skip to content