Obchody 81 Rocznicy Bitwy pod Narolem

18 września 2020r. od Mszy Świętej w intencji wszystkich poległych w obronie ojczyzny, celebrowanej przez ks. kan. Grzegorza Chabrosa, w kościele parafialnym w Lipsku o godz. 15.00 rozpoczęto obchody 81. rocznicy Bitwy pod Narolem. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, uroczystości miały bardzo kameralny charakter. Obchody, których organizatorami byli w tym roku: Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, Burmistrz Miasta i Gminy Narol oraz Biblioteka Publiczna w Narolu obejmowały: mszę świętą, uroczystości pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy z 6 Dywizji Armii Kraków w Lipsku, otwarcie wystawy pt. „Niedokończone Msze Wołyńskie” oraz Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej (19.09.2020).

W mszy świętej, jak i w dalszych uroczystościach pod pomnikiem uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władz Narola na czele z Grzegorzem Dominikiem – Burmistrzem MiG Narol oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Narolu Krzysztofem Szawarą; delegacja Rady Miejskiej; Sołtysi z Gminy Narol; poczty sztandarowe ze szkół podstawowych wraz z dyrektorami; poczty sztandarowe OSP Narol i OSP Lipsko; Pan Władysław Wolańczyk – Związek Żołnierzy Armii Krajowej, delegacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Narolu; delegacja Banku Spółdzielczego w Narolu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol Janusz Skalski oraz Kierownik Posterunku Policji w Narolu Marek Żołądek.

Po zakończonej mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik. Tam, poprzez odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie wiązanek oddano cześć poległym, którzy stanęli w obronie naszej ojczyzny, walcząc 18 i 19 września 1939 roku na polach Huty Różanieckiej, Rudy Różanieckiej, Paar, Narola Wsi, Narola i okolicznych miejscowości. Burmistrz Narola w swoim wystąpieniu podkreślił wartość heroizmu i poświęcenia w obliczu zagrożenia oraz zaapelował o docenienie czasów pokoju, w których mamy zaszczyt żyć.

Następnie prowadząca uroczystości dyrektor Biblioteki Publicznej w Narolu Dorota Szularz zaprosiła wszystkich na otwarcie wystawy do Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu. Autorem wystawy jest dr hab. Adam Kulczycki, prof. Uniwersytetu w Strasburgu, Wiceprezes Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie. „Niedokończone Msze Wołyńskie” Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, to zestaw 26 prac (wydruki wielkoformatowe) zawierających życiorysy osób duchownych wraz ze zdjęciami portretowymi, których życie zostało brutalnie przerwane w wyniku starć dwóch narodowości, żyjących obok siebie, a których wojna postawiła przeciwko sobie. Profesor Kulczycki wygłosił obszerną prelekcję pt. „Wołyń ‘Walka o pamięć – Walka o Polskę” oscylującą wokół tematyki zbrodni nacjonalistycznych.

Piątkowe popołudnie, tym, którzy uczestniczyli w obchodach upamiętniających walki ’39 roku na naszych terenach, upłynęło w atmosferze wyciszenia, refleksji i zadumy. Społeczność naszej gminy przywiązuję wielką wagę do utrwalania w pamięci przeszłości historycznej związanej z naszym regionem. Są jeszcze wśród nas osoby, które były naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Uroczystości takie, jak ta są zatem pięknym podziękowaniem wszystkim tym, którzy wywalczyli nam wolność i możliwość realizowania swoich planów i marzeń bez lęku o jutro.

Kalendarz
grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zarezerwuj wizytę
(16) 63 17 019

Lipsko ul. Mogiłek 1, Narol 37-610

Skip to content