Urząd Miasta i Gminy Narol
ul. Rynek 1, 37-610 Narol
tel. 16 631-70-86, 16 631-70-87, 16 631-70-83, fax. 16 631-71-04
e-mail: urzad@narol.pl, http://www.narol.pl
wtorek, 11 lipca 2017, dodał: Krzysztof Świętojański
Permeira spektaklu TUTAJ w wykonaniu Teatru Amatorskiego FLORIANUM

        Już po raz ósmy zespół Teatru Amatorskiego FLORIANUM zaprosił nas do Narola na swą kolejną premierę. W czwartek 6 lipca na inaugurację Jarmarku Galicyjskiego wystawiono spektakl Tutaj. Artyści konsekwentnie oparli swoje przedstawienie na literaturze polskiej. Po raz drugi sięgnęli do twórczości Wisławy Szymborskiej – tym razem utworów mniej znanych. Znowu zaskoczyli i jak sami mówią - chcieli wzruszyć, poprosić widzów o zatrzymanie się choćby na chwilę, w tym codziennym pędzie, o zamknięcie choć na moment oczu… Zaskoczyli autorską scenografią, muzyką, interpretacją i niespodziankami, choć te są co roku…

       Tutaj. Taki tytuł był bardzo oczywisty, a zarazem mocno intrygującym. Jak usłyszeliśmy we wstępie, tutaj to nie tylko wnętrze dawnej cerkwi. To również, a może przede wszystkim wnętrze naszych serc. Złamanych, umęczonych czy utrapionych. Tutaj, to również nasze otoczenie, budynki, przyroda – wszystko zmieniające się z godziny na godzinę, z dnia na dzień… Tak oczywiste, że aż przez nas niezauważane Szymborska doskonale pokazuje egzystencję człowieka i jego miejsce w świecie z różnych perspektyw. Zadaje ważne pytania, czasem bezpośrednio, czasem boleśnie. Brawa po każdym wierszu, piosence były dowodem, że emocji nie brakowało i ukradkiem ocierane łzy nie były rzadkością.

       „Jest tutaj co niemiara miejsc z okolicami. Niektóre możesz specjalnie polubić” – tak Wisława Szymborska pisze w jednym ze swoich utworów. W każdym z nas słowo TUTAJ wywołuje inne skojarzenia, ale na pewno związane są one z jakimś miejscem. A miejsce kojarzymy z przedmiotami, roślinami, zwierzętami, a także z uczuciami. Tutaj rozmyślam nad swoim życiem, tutaj podziwiam zmyślność natury, tutaj zastanawiam się nad swoim związkiem z przyrodą. Tutaj przychodzi refleksja, czy aby na pewno nie jestem tylko „szarpaną wiatrem cząstką krajobrazu”. Mamy szczęście, że urodziliśmy się ludźmi, bo przecież „w garderobie natury jest kostiumów sporo” . Czasami więc trzeba zatrzymać się na chwilę, pomyśleć o tym, co nas otacza i tutaj szukać odpowiedzi na dręczące nas pytania. Czas płynie szybko, za szybko i zbyt często „budzę się w roli spóźnionego świadka” – fragment z programu do spektaklu.

       O wierszach Wisławy Szymborskiej mówić trudno - "oczywistość" świata narzuca się sama i niełatwo mówić o niej powtórnie codzienną mową (może kiedyś, gdy nieco przesunie się językowy paradygmat). Narolski Teatr Florianum znalazł swoją intrygującą ścieżkę. Słowa poezji zetknęły się z emocjami widzów. "Tutaj" już nie było aż tak oczywiste - znaczenia krzyżowały się, po czym skupiały w oświetlonym kręgu, chowając wśród napowietrznych obrazów – fragment recenzji spektaklu.

       Teatr „Florianum” rozpoczął swoją działalność w grudniu 2009 roku. Grupa miłośników sztuki teatralnej postanowiła nawiązać do bogatej historii teatrów amatorskich działających przed laty na terenie gminy Narol. Zespół tworzą osoby dorosłe i młodzież, które zdecydowały się poświęcić swój wolny czas, by społecznie pracować nad realizacją przedstawień teatralnych, a przedstawienie „Tutaj” to ósmy spektakl przygotowany przez Teatr Amatorski „Florianum”.

        W spektaklu wykorzystano wiersze Wisławy Szymborskiej: „Tutaj”, „Kałuża”, „Utopia”, „Psalm”, „Chwila”, „Notatka”, „Wczesna godzina”, „Chmury”, „Niebo”, „Obmyślam świat”, „Widziane z góry”, „Urodziny”, „W zatrzęsieniu”, „Wielkie to szczęście”, „Allegro ma non troppo”, „Milczenie roślin”, „Rozmowa z kamieniem”.

WYSTĄPILI: Krzysztof Szawara, Marta Chodasewicz, Sylwia Świętojańska, Wiesław Ciećka, Paweł Skibicki, Marek Pudełko, Małgorzata Kołodziej, Kornelia Gaczoł, Sabina Szularz, Joanna Szawara (śpiew).

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Dorota Szularz, Elżbieta Wajs, Sylwia Świętojańska.

MUZYKA I DŹWIĘK: Grzegorz Patałuch.

SCENOGRAFIA: Wiesław Ciećka, Grzegorz Wajs, Krzysztof Świętojański

DYREKTOR ARTYSTYCZNY: Krzysztof Świętojański

REALIZACJA: Teatr Amatorski FLORIANUM w Narolu

Galeria fotograficzna

Narolskie Centrum Informacji NCI