Urząd Miasta i Gminy Narol
ul. Rynek 1, 37-610 Narol
tel. 16 631-70-86, 16 631-70-87, 16 631-70-83, fax. 16 631-71-04
e-mail: urzad@narol.pl, http://www.narol.pl
wtorek, 17 lipca 2018, dodał: Krzysztof Świętojański
Premiera spektaklu Co będzie? - w wykonaniu Teatru Amatorskiego Florianum

        Teatr Amatorski FLORIANUM po raz dziewiąty zaprosił widzów na swoją premierę do Centrum Koncertowo-Wystawienniczego w Narolu, inaugurując XIX Jarmark Galicyjski w Narolu. Artyści wrócili do twórczości Aleksandra Fredry, na którego tekstach oparli swoje przedstawienie. Spektakl „Co będzie ?” zaprezentowali w wypełnionej po brzegi dawnej cerkwi na Krupcu. Scenariusz oparli na utworach znanych i mniej znanych. Tym razem zaskoczyli widzów nie tylko wyborem utworów i interpretacją, ale również kostiumami i charakteryzacją oraz jak co roku… niespodziankami, choć do tych widzowie już przywykli…

        Aleksandra Fredrę znamy przede wszystkim jako autora komedii „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski” czy „Pan Geldhab”. „Zemstą” Teatr Florianum zainaugurował swoją działalność w 2009 roku. Fredro to także poeta, autor satyr, bajek i twórca wierszowanych utworów, w których pojawia się humor. W jego bajkach pobrzmiewają mądrości ludowych przysłów. Autor posługując się zwierzęcymi bohaterami, prezentuje prawdy życiowe, krytykuje obłudę i negatywne zachowanie ludzi. Bajki Fredry nie są wyłącznie przeznaczone dla dziecięcych czytelników, mają uniwersalny charakter. Kpina, żart, dobry humor towarzyszą refleksjom o ludzkim świecie, chociaż często, jak to w bajkach bywa – ukrytego pod maską zwierząt. Zawiść, obłuda, fałsz, pochlebstwa, tchórzostwo i nieuczciwość – wszystko to rejestruje w bajkach poeta, wnikliwy obserwator świata. Celna obserwacja wad społeczeństwa połączona z talentem do opowiadania plastycznych historii, sprawiły, że pisarstwo Fredry weszło do języka potocznego. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że „mówimy Fredrą”. Co będzie, jeśli grupa przypadkowych osób „porozmawia Fredrą”?

        Zespół tworzą osoby dorosłe i młodzież, które zdecydowały się poświęcić swój wolny czas, by społecznie pracować nad realizacją przedstawień teatralnych. Przedstawienie „Co będzie ?” to dziewiąty spektakl przygotowany przez Teatr Amatorski „Florianum”.

      Wystąpili: Krzysztof Szawara, Marta Chodasewicz, Sylwia Świętojańska, Wiesław Ciećka, Małgorzata Kołodziej, Marek Pudełko i Tomasz Pawelec. Scenariusz i reżyseria: Dorota Szularz, Elżbieta Wajs, Sylwia Świętojańska. Muzyka i dźwięk: Grzegorz Patałuch. Akompaniament: Filip Lasota. Scenografia: Grzegorz Wajs. Dyrektor artystyczny: Krzysztof Świętojański. Realizacja: Teatr Amatorski FLORIANUM w Narolu.

         W spektaklu wykorzystano utwory Aleksandra Fredy: Życie snem, Bańka, Rolnik i byk, Zysk i strata, Paweł i Gaweł, Najczęściej sprzeczka z niczego się wznieci..., Czyżyk i zięba, Żona, Żale męża, Kos i dzierlatka, Bajeczka o osiołku, Co będzie?, Stan rzeczy prawdziwy, Pająki, Małpa w kąpieli, Wiatr i noc, Motyle, Trzeba by, Gościnne role.

Narolskie Centrum Informacji (NCI)
foto: Marcin Materniak