Spotkanie z historią pt. Śladami kompanii „Narol”

W dniu 14 listopada br. (niedziela) w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu odbyło się spotkanie z historią pt. Śladami kompanii „Narol”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Narol a współorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Narol, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach, Euroregion Roztocze, Regionalne Stowarzyszenie „Roztocze – Wielki Dział” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Żołnierzy AK Koło Rejonowe Narol i wysłuchania ballady napisanej przez dowódcę drużyny kompanii Narol plutonowego Józefa Gmitrowskiego ps. „Kruk” w 1944 r. w wykonaniu rekonstruktorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski. Następnie uczestników wydarzenia powitała Pani Magdalena Szczepańska – Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, jednocześnie Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach. Kolejnym punktem spotkania była emisja filmu o Karolu Kosteckim i jego żołnierzach. Po filmie historię powstania i funkcjonowania kompanii pod dowództwem Karola Kosteckiego ps. „Kostek” przybliżył zebranym Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.

Na koniec podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu i kultywowanie pamięci o kompanii Narol złożyli Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik.

Podczas wydarzenia odbyła się promocja publikacji autorstwa Aleksandry Hadaś pt. „Śladami kompanii Narol”. Książka zawiera informacje dotyczące działającego w latach 1942-1947 zbrojnego oddziału Armii Krajowej. Kompania „Narol” była jedną z pierwszych, powstałych na terenie Lubelszczyzny, zbrojnych formacji AK. Wchodziła ona w skład tzw. Rejonu V podlegającego dowództwu Obwodu Tomaszów Lubelski. Kompania „Narol”, dowodzona początkowo przez ppor. Michała Bednarskiego „Jodłę” a następnie przez ppor. Karola Kosteckiego „Kostka”, była największą liczebnie kompanią w strukturze Rejonu V. Publikacja pt. Śladami kompanii „Narol” została bezpłatnie przekazana uczestnikom spotkania.

Publikacja dostępna jest dla zainteresowanych w Narolskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 2B/2.

Projekt Śladami kompanii “Narol” został zrealizowany przy wsparciu Euroregion Roztocze w ramach realizacji zadania publicznego “OBYWATELSKIE ROZTOCZE. Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza”

Celem projektu było wydanie publikacji Śladami kompanii “Narol”, która prezentuje dokonania AK-owskiej kompanii „Narol” działającej w ramach Inspektoratu Zamość w obwodzie Tomaszów Lubelski w rej.V. Podjęte działania mają na celu pielęgnowanie polskości oraz zwiększaniu świadomości narodowej i obywatelskiej, kultywowanie i upowszechnianie tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz zachowanie pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego. Publikacja jest wyrazem hołdu por. Kosteckiemu, dowódcy kompanii Narol i jego żołnierzom.

Zadanie sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #NOWFIO. Realizatorem było Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach.

Kalendarz
grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zarezerwuj wizytę
(16) 63 17 019

Lipsko ul. Mogiłek 1, Narol 37-610

Skip to content