Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipsku

Informacje kontaktowe:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipsku
Lipsko, ul. Lwowska 34, 37-610 Narol
tel. 016 631 79 79

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipsku

 swoją działalność rozpoczął w dniu 15.12.2006r. – początkowo w budynku byłej szkoły podstawowej w Lipsku, natomiast od stycznia 2007r. w budynku użytkowanym niegdyś przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych w Lipsku przy ul. Lwowskiej 34.Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipsku to dzienny ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 18 rok życia, zamieszkałych w szczególności na terenie gminy Narol.
Głównym celem działalności jest rehabilitacja uczestników, poprawa ich funkcjonowania w społeczeństwie, integracja ze środowiskiem lokalnym, tworzenie postaw samorządności oraz realizacja rozwoju kulturalnego.
Prowadzone są różnego rodzaju terapie zajęciowe, rehabilitacja ruchowa, zapewniany jest także dostęp do usług medycznych, w tym psychologiczna opieka zdrowotna.W chwili obecnej Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipsku liczy 22 uczestników i działają w nim pracownie: kulinarna, plastyczno – rekodzielnicza, muzyczna, ogrodnicza, komputerowa. W trakcie tworzenia jest również pracownia stolarska. Ponadto przy naszym ośrodku znajduje się plac zieleni, który jest zagospodarowywany dla celów wypoczynkowych oraz ogród warzywny i kwiatowy stanowiący integralną część pracowni ogrodniczej.Uczestnicy naszego Domu biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach integracyjnych, zawodach sportowych, imprezach kulturalnych, m.in. takich jak:

  • Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego
  • Turniej Tenisa Stołowego Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego
  • Międzynarodowe Zawody Pływackie Środowiskowych Domów Samopomocy
  • wycieczki ( Zamość, Krasnobród, Bolestraszyce, Rzeszów, Jarosław i Sieniawa)
  • wyjazdy integracyjne do zaprzyjaźnionych pobliskich Środowiskowych Domów Samopomocy.

Chcąc efektywnie pracować z osobą niepełnosprawną trzeba ją rozumieć oraz być przez nią rozumianym. Niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w aktywnym życiu i doświadczeniu otaczającej rzeczywistości.Dom funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30. Zapewniamy uczestnikom dowóz na zajęcia do naszego ośrodka.Jeżeli znacie Państwo osoby, które potrzebowałyby naszej pomocy, prosimy o kontakt z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Narolu – tel. 016- 6317032 lub Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipsku – tel. 016- 6317979

W ośrodku działają następujące pracownie, które wyposażone są w różny sprzęt wykorzystywany podczas terapii zajęciowych:

PRACOWNIA KULINARNA:

W ramach działalności pracowni proponowane są zajęcia:
Przygotowywanie posiłków: obieranie jarzyn, robienie kanapek, nauka sporządzania potraw i doboru składników, robienie zakupów, nakrywanie do stołu, nauka obsługiwania sprzętu AGD, sprzątanie po posiłku.

PRACOWNIA KOMPUTEROWA:

W pracy z komputerem wykorzystywane są gry i programy edukacyjne w celu podtrzymania i rozwijania umiejętności. Do pracy z tekstem wykorzystywane są programy komputerowe. Dużą uwagę poświęca się na pracę w tych programach i kształcenie umiejętności poprawnego pisania tekstów i prawidłowego rozmieszczana ich na stronie. Uczestnicy w ramach pracy w programach tekstowych uczą się zmiany stylu, wielkości i koloru czcionek, wstawiania rysunków, kopiowania i wycinania tekstów, tworzenia tabel, obramowania i cieniowania, automatycznego wypunktowania. Możliwe jest również korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej.

PRACOWNIA PLASTYCZNO – RĘKODZIELNICZA

Pracownia ta jest miejscem, w którym wiele osób “wydobywa” swoje ukryte talenty. Arteterapia wykorzystuje techniki malowania na szkle, drewnie czy wypalonej glinie. Powstają obrazy wyklejane bibułą . Wykonywane są również prace z papieru (kwiaty, ozdoby, torebki), z masy papierowej i solnej (figury, naczynia) oraz piękne okolicznościowe kompozycje.

PRACOWNIA MUZYCZNA

Pracownia muzyczna to miejsce, w którym uczestnicy mogą wyzwolić swój potencjał twórczy, energię i rozkoszować się muzyką na wszelkie sposoby. Środkiem oddziaływania terapeutycznego w tej pracowni jest muzyka, która pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na kojarzenie. Muzyka ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji emocji i zabawy. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze uczestników. Przede wszystkim uczą się radzenia sobie ze stresem, z monotonią codzienności, oswajają z życiem w środowisku innych ludzi. Zajęcia obejmują również grę na dostępnych instrumentach muzycznych, poznają nowe piosenki, słuchają innych wykonawców.

PRACOWNIA OGRODNICZA

Pracownia ogrodnicza daje uczestnikom możliwość zapoznania z rodzajami gleb i ich uprawą, uczy posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, wysiewu nasion, hodowli i pielęgnacji roślin ozdobnych i warzyw. W sezonie zimowym również dbamy o swoje obejście (odśnieżamy go).

Kalendarz
grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zarezerwuj wizytę
(16) 63 17 019

Lipsko ul. Mogiłek 1, Narol 37-610

Skip to content