Gmina Narol jako Partner Wiodący wraz Partnerem projektu Parafią ECAV na Słowacji Poprad -Veľká koncentruje się na przygotowaniu nowego kompleksowego projektu rozwoju turystyki poprzez odrestaurowanie zabytkowych świątyń, który nosił będzie nazwę ,,Żywe dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza Polsko-Słowackiego - wspólne Centrum Kultury Dawnej i Współczesnej”. Przygotowywany projekt, jest kontynuacją wcześniejszych zabiegów partnerów w celu kompleksowego odnawiania cennych zabytkowych świątyń z nadaniem im funkcji społecznych. Dążąc do poinformowania ogółu społeczeństwa, a jednocześnie uzyskania sugestii i pomysłów, z których będziemy czerpać przy tworzeniu tego projektu, zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych. Chcielibyśmy otrzymać od Państwa uwagi, pytania oraz rekomendacje, które mogłyby przyczynić się do ocalenia bardzo wartościowych zabytków w regionie pogranicza polsko-słowackiego. Za zgodą naszego partnera utworzyliśmy miejsca do składania ankiet z konsultacji społecznych w: urzędach parafialnych, miejskich i gminnych w Narolu i Popradzie.
Aby włączyć się w konsultacje społeczne dot. nowo powstałego projektu, można skorzystać z ankiety w formie elektronicznej wypełniając formularz lub papierowej - złożyć ankietę do urny ankietowej w budynku Urzędu Miasta i Gminy Narol, ul. Rynek 1, 37-610 Narol – 1 piętro, pokój Nr 10.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której zamieściliśmy zdjęcia historyczne zabytków oraz zdjęcia z przebiegu prac konserwatorskich jakie wykonaliśmy do chwili obecnej.
Partnerzy projektu:
Po stronie polskiej: Gmina Narol, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Stowarzyszenie Folkowisko,
Po stronie słowackiej: Parafia ECAV na Słowacji Poprad -Veľká, Stowarzyszenie Karpatskonemecký, Urząd Ochrony Zabytków, Projektanci.
Główny cel projektu:
Zwiększenie konkurencyjności rejonu Roztocza i rejonu Popradu poprzez innowacyjne, zrównoważone i inteligentne podejście do rozwoju turystyki kulturowej. Powstałe cyfrowe i praktyczne rozwiązania ułatwią aktywne wykorzystanie potencjału pogranicza polsko-słowackiego, dzięki czemu przyciągną do regionów więcej turystów. Rezultatem projektu będzie koncentracja na działaniach wykazujących największy potencjał w regionach, a także mających pozytywny warunek tworzenia nowych innowacyjnych usług.