Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew/krzewów z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Przy zamiarze usunięcia drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej - niepodlegających obowiązkowi uzyskania zezwolenia - przy określonych rozmiarach drzew powstaje obowiązek zgłoszenia takiego zamiaru. Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu wobec zgłoszonego zamiaru drzewo/krzew można usunąć. Po usunięciu drzewa/krzewu, jeżeli właściciel nieruchomości wystąpi przed upływem 5 lat o wydanie pozwolenia na budowę, związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej - powstanie obowiązek wniesienia opłaty za usunięte drzewo.
Procedura ZGŁOSZENIA zamiaru usunięcia drzewa/krzewu
1. Zgłoszenie przez właściciela nieruchomości zamiaru usunięcia drzew/krzewów do Urzędu Miasta i Gminy Narol w formie papierowej lub dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (formularze zgłoszenia w załączniku).
2. Weryfikacja zgłoszenia, z ewentualnym nałożeniem obowiązku uzupełnienia braków formalnych w terminie 7 dni.
3. Dokonanie przez Organ oględzin w celu weryfikacji gatunku drzew/krzewu oraz obwodu jego pnia (w przypadku krzewów - powierzchni), w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia – zakończonych sporządzeniem protokołu.
4. Ustalenie przez Organ, czy nie zachodzą przesłanki zobowiązujące do wniesienia sprzeciwu lub uzasadniające możliwość wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni. Przy braku wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od daty oględzin, następuje uprawnienie do usunięcia drzewa/krzewu.
5. Usunięcia drzew/krzewu należy dokonać w terminie do 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia oględzin w przypadku nie wniesienia sprzeciwu przez Organ, pod rygorem obowiązku dokonania ponownego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.
Należy pamiętać o 5 letnim okresie zawieszenia obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie drzew (liczony od dnia przeprowadzenia oględzin), powstającego o ile przed upływem tego terminu wystąpiono o pozwolenie na budowę powiązaną z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Opłaty:
Opłatę skarbową za udzielenie pełnomocnictwa oraz za wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia można uiścić w kasie Banku Spółdzielczego w Narolu lub na rachunek bankowy nr 73 9103 0001 2001 0000 0198 0003
Tryb odwoławczy:
Na postanowienie w sprawie usunięcia braków w zgłoszeniu nie przysługuje zażalenie.
Odwołanie od decyzji w sprawie sprzeciwu do zamiaru usunięcia drzewa składa się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu w terminie 14 dni od dnia doręczenia/odebrania decyzji, za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Narol.
WAŻNE! Nie podlega zgłoszeniu zamiar usunięcia drzewa/krzewu z działki stanowiącej własność osoby fizycznej, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą gdy:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Informacje:
1. W przypadku usunięcie drzewa/krzewu bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu przez Burmistrza Miasta i Gminy Narol lub pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, wymierza administracyjną karą pieniężną za usuniecie drzewa bez zezwolenia.
2. W przypadku nieusunięcia drzewa/krzewu przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin w terenie, jego usunięcie może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
3. Jeżeli w terminie 5 lat od dnia dokonania oględzin wystąpi się o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a planowana budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosło usunięte drzewo/krzew, to gmina nałoży na właściciela nieruchomości opłatę za usunięte drzewo w drodze decyzji administracyjnej. Opłata będzie pobrana od aktualnego właściciela nieruchomości, nawet jeśli drzewo wyciął poprzedni właściciel.
4. Urząd może, przed upływem terminu 14 dni od dnia przeprowadzenia oględzin wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa. Urząd wydaje zaświadczenie na wniosek zgłaszającego.
5. Urząd obligatoryjnie wnosi sprzeciw do zamiaru usunięcia drzewa w przypadku gdy:
6. Organ, może wnieść w terminie 14 dni od daty oględzin sprzeciw do zgłoszenia w przypadku gdy:
Wniesienie sprzeciwu przez Urząd wyklucza możliwość usunięcia drzewa wskazanego w zgłoszeniu.
UWAGA! W przypadku, gdy w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, powinna być ona przeprowadzona poza okresem lęgowym ptaków. Okres lęgowy większości gatunków ptaków to termin od 1 marca do 15 października.
UWAGA!! sprawy związane z wycinką drzew na gruntach prywatnych, które stwarzają uciążliwości dla innych sąsiadujących gruntów prywatnych nie są rozstrzygane przez tut. Urząd.
Organ nie dysponuje środkami, które mógłby zastosować w celu przymuszenia właściciela nieruchomości, na której rosną zagrażające/uciążliwe drzewa do złożenia wniosku o ich usunięcie. To są sprawy z kodeksu postępowania cywilnego.