Zgłaszanie szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej
Uwaga Producenci Rolni!
Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego takiego jak: susza (w środkach trwałych), grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcia się ziemi lub lawinę rolnik powinien poinformować pisemnie Wnioskiem wraz z klauzulą Urząd właściwy ze względu na położenie swoich gruntów.
Aby gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej został uznany za dotknięty niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. Gospodarstwo rolne winno posiadać minimalną powierzchnię - 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy.
2. Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha.
W przypadku gospodarstwa rolnego położonego na obszarze co najmniej dwóch gmin, w których wystąpiły szkody, Wnioski składa się do każdej gminy oddzielnie, wpisując wszystkie uprawy niezależnie od wielkości poniesionych strat, również te nieuszkodzone, zgodnie z danymi zawartymi we wniosku o płatności bezpośrednie składanym do ARiMR. Rolnik składając pod wnioskiem własnoręczny podpis wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz oświadcza, że znane mu są skutki składania fałszywych oświadczeń.
Po złożeniu wniosku z klauzulą do Urzędu, pracę rozpoczyna Gminna Komisja ds. szacowania zakresu i wysokości strat poniesionych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na terenie Miasta i Gminy Narol.
Komisja dokonuje ustalenia wysokości szkody poprzez lustrację na miejscu wystąpienia szkody:
1) ciągu 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, tj.:
a. od wschodów do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, albo
b. nie później niż w terminie do 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny - w przypadku szkód w środku trwałym, albo
c. nie później niż w terminie do 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód - w przypadku szacowania szkód spowodowanych przez powódź w budynkach;
2) dwukrotnie, w przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych (dotyczy wyłącznie drzew owocowych jako środka trwałego natomiast nie dotyczy szkód w owocach tj. plonie):
a. po raz pierwszy - w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód,
b. po raz drugi - nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód. W pierwszym etapie szacowania szkód w drzewach owocowych sporządza się protokół w formie notatki zawierający dane niezbędne przy powtórnym szacowaniu szkód. Komisja dokonując szacowania po raz drugi sporządza protokół z oszacowania szkód.
Szkody spowodowane przez suszę w uprawach rolnych
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powstała możliwość szacowania szkód rolniczych spowodowanych suszą w uprawach rolnych przez powołane do tego Komisje, jeśli producenci rolni wyrazili chęć skorzystania z dodatkowego szacowania.
Szkody powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z KBW wystąpiła susza.
W sytuacji kiedy rolnik zadeklaruje chęć oszacowania strat również przez komisję, powinien złożyć wniosek o oszacowanie strat wraz z klauzulą do właściwego miejscowo Urzędu gminy. Należy jednak zaznaczyć, że złożenie wniosku do komisji nie zastępuje obowiązku złożenia wniosku w aplikacji.
Producent rolny zgłasza wystąpienie szkód w uprawach rolnych spowodowanych suszą w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez komisję, jednak nie później niż do 15 września roku wystąpienia szkody.