Jeden z najpiękniejszych cmentarzy na Roztoczu, to właśnie ten w Starej Hucie. Ukryte w lesie nagrobki w większości powstały z kamienia bruśniejskiego. Można tu znaleźć zarówno najstarsze zachowane groby z połowy XIX wieku, jak i te z czasów końca II Wojny Światowej. Istnieje przypuszczenie, że w pobliżu mogła niegdyś stać cerkiew, która stanowiła nieodłączną część tego tajemniczego miejsca.
Stara Huta to miejsce na dłużysz przystanek podczas podróży – tutaj czas się zatrzymuje.
Znana w kartach historii jako Hucisko Stare, pojawia się na scenie dziejowej na początku XVIII wieku. To właśnie tutaj, w 1717 roku, Adam Mikołaj Sieniawski herbu Leliwa w porozumieniu z Konstantem Fremelą zakłada hutę szkła kryształowego. Była to jedna z sześciu takich hut w całej ówczesnej Rzeczypospolitej, a zarazem druga po Bielanach pod Warszawą.
Wyroby tej huty tj. kielichy, flety, flasze i żyrandole należały do najwyższej klasy i trafiały na stoły oraz salony najznakomitszych rodów szlacheckich tamtego czasu. Choć działalność huty zakończyła się już w 1756 roku, a kruchość szkła oraz zawieruchy historyczne spowodowały, że większość dzieł sztuki powstałych w Starej Hucie zniknęła na zawsze, te które przetrwały możemy dziś podziwiać m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wilanowie, Tarnowie, Krakowie, Łańcucie, Przeworsku. Do dziś, podróżując drogą przez Dolinę w kierunku Wielkiego Działu, można natknąć się na fragmenty kielichów, które są świadectwami dawnej świetności tego miejsca.