Cel programu:
Celem programu jest poprawa stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej i przesyłowej na wszystkich poziomach napięcia.
Rodzaje inwestycji:
Beneficjenci:
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236, z późn. zm.) spełniający łącznie warunki poniżej, z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego:
1) nie jest zobowiązany do zwrotu pomocy publicznej wynikającego z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką pomoc przyznaną przez to samo państwo członkowskie za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym;
2) bez otrzymania pomocy publicznej nie podjąłby decyzji o inwestycji lub zrealizowałby ją w ograniczony lub odmienny sposób;
3) nie jest objęty sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską, określonymi w pkt 1.1 Komunikatu Komisji - Tymczasowe kryzysowe i przejściowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz.U UE L. 101 z 17.3.2023, str. 3 z późn. zm).
Pomoc może zostać wypłacona przedsiębiorcy, który w momencie wypłaty pomocy posiada siedzibę lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Terminy i sposób składania wniosków:
Wnioski należy składać w terminie 04.04.2025 r. – 30.05.2025 r.
Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym.
Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków. O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie będą odrzucone.
Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.
Alokacja:
Budżet na realizację celu programu wynosi do 4 150 000 tys. zł, w tym:
1. dla bezzwrotnych form dofinansowania — do 3 735 000 tys. zł;
2. dla zwrotnych form dofinansowania — do 415 000 tys. zł;
3. maksymalnie 30% budżetu programu pomocowego określonego w decyzji Komisji w sprawie nr SA.112460 (1 202 mln EUR ) może zostać przeznaczone na inwestycje danego przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstw z nim powiązanych w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L z 26.6.2014 ze zm.).
Intensywność dofinansowania:
Formy dofinansowania:
Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i/lub pożyczki, zgodnie z programem priorytetowym „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”
Informacja o koordynatorze programu wraz z nr telefonu:
Koordynator programu: Joanna Wiącek, e-mail: magazyny.przemysl@nfosigw.gov.pl