OBCHODY 82. ROCZNICY WALKI Z UPA W OBRONIE NAROLA I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI
21 maja 2026 roku w Lipsku odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę obrony Narola i okolicznych miejscowości przed atakiem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w intencji Poległych Obrońców odprawioną w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipsku przez proboszcza parafii w Lipsku ks. dziekana Juliana Leńczuka, ks. Pawła Kruka – wikariusza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipsku oraz Józefa Bednarza – proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu. O godzinie 11:00 rozpoczęły się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1944 roku.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Narol, poczty sztandarowe, duchowni, a także delegacje środowisk kombatanckich, służb leśnych, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta i Gminy oraz szkół. Obecni byli również członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Narol, harcerze z 3. Drużyny Harcerskiej z Rudy Różanieckiej, sołtys Lipska oraz mieszkańcy.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Modlitwę za poległych odmówił ks. dziekan Julian Leńczuk. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Narol Arkadiusz Mroczka, dziękując wszystkim za obecność i pielęgnowanie pamięci o lokalnych bohaterach.
Uroczystości były wyrazem pamięci, wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy oddali życie w obronie swojej Ojczyzny oraz lokalnej społeczności, a także przypomnieniem o obowiązku pielęgnowania tej historii dla przyszłych pokoleń.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!