22. Finał Gminnego Wielkiego Konkursu Ortograficznego oraz 13. Gminny Konkurs Literacki
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dzień, który przypomina nam o sile i pięknie naszego języka.
Z tej wyjątkowej okazji w Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta w Narolu odbył się finał 22. edycji Gminnego Wielkiego Konkursu Ortograficznego.
W tym roku uczniowie szkół z całej gminy Narol stanęli również do rywalizacji w 13. Gminnym Konkursie Literackim, który współorganizuje Urząd Miasta i Gminy Narol. Tematem tegorocznych prac była "Historia jednego zdjęcia". Wśród 18 zgłoszonych prac znalazły się wzruszające opowieści o przeżyciach prababć i pradziadków z czasów II wojny światowej, a także o dawnych budynkach, które zmieniały swoje funkcje oraz o tradycjach i codziennym życiu sprzed lat.
Trzy wyjątkowe prace zdobyły główną nagrodę oraz zostaną opublikowane w „Gońcu Narolskim”. Ex aequo pierwsze miejsce zdobyli:
- Wypracowanie Matusza Przybylaka, który porównał szkolne wspomnienia swojej mamy z własnymi doświadczeniami, ukazując istotne zmiany na przestrzeni lat.
- Praca Damiana Lombra, który przybliżył historię swojej prababci-akuszerki, przedstawiając fascynującą opowieść o rodzinnych korzeniach.
- Tekst Bartosza Szumilaka, który opisał proces budowy Domu Polskiego, który dziś pełni funkcję Ratusza.
Każda z tych prac zasłużyła na uznanie za oryginalność i wartość merytoryczną.
Wyróżnienie zdobył dokument Natalii Zastawnej, która opisała rodzinną tradycję świąteczną oraz Jakuba Mulaka, który w swoim materiale przybliżył dzieje „ochronki” – przedszkola na miejscu którego dziś znajduje się dom jego babci.
Dyplomy uznania otrzymali: Maja Dudek, Karolina Szumilak, Zuzanna Zuchowska, Lena Steczkiewicz, Jagoda Kostrzycka, Hanna Franus, Krzysztof Mazur, Michał Kierepka, Gracjan Banaś, Przemysław Góral, Maciej Pudełko, Michał Pudełko i Bartłomiej Nisztuk.
Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki, które ufundował Urząd Miasta i Gminy Narol. Nagrody wręczał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Narol Stanisław Woś.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie, podzielenie się osobistymi opowieściami z rodzinnych archiwów oraz nauczycielom, którzy wspierali młodych autorów w przygotowaniu prac.
Pamiętajmy o pielęgnowaniu rodzinnych skarbów – z biegiem lat stają się one coraz cenniejsze, zarówno dla nas jak i dla przyszłych pokoleń.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!