UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2021
W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Narolu odbyły się obchody tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła msza św. w Intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Narolu. Po nabożeństwie kolumna pocztów sztandarowych przemaszerowała pod pomnik Niepodległości, gdzie miały miejsce dalsze obchody. Oprócz zaproszonych na tę uroczystość gości oraz delegacji z wieńcami, wokół pomnika zgromadzili się również mieszkańcy Narola, by wspólnie oddać hołd tym, którzy przed laty wywalczyli nam wszystkim wolność. W ramach akcji “Niepodległa do hymnu” odśpiewany został “Mazurek Dąbrowskiego”.
Następnie głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna jest pamięć o tym, co jako narodowi udało nam się osiągnąć w ciągu tych ponad stu lat czasu trudu i rozkwitu. Wspomniał także o tym, iż to dzięki miłości do Ojczyzny i determinacji w działaniu naszych przodków spełniły się marzenia polskiego narodu o własnym kraju. Pielęgnując pamięć o wielkich czynach naszych przodków jesteśmy zobowiązani do dbania o wolność i demokrację, bronić ich i szanować. Kończąc wystąpienie burmistrz zaapelował o to, by przekazywana młodym pokoleniom wiedza była wzbogacana o naukę mądrego, nowoczesnego patriotyzmu.
Po przemówieniu okolicznościowym Burmistrza złożone zostały wieńce przez przybyłe delegacje: władz Gminy Narol reprezentowane przez Burmistrza Grzegorza Dominika oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Narol Krzysztofa Szawarę, Pana Władysława Wolańczyka – żołnierza kompanii „Narol”, Nadleśnictwa Narol, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Narolu, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Narolu, Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Narolu oraz Centrum Usług Wspólnych w Narolu.
W uroczystościach brały także udział poczty sztandarowe: Gminy Narol, Koła Rejonowego AK w Narolu, Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Narolu, OSP Narol, OSP Płazów, OSP Lipie, OSP Lipsko.
Po uroczystościach w Narolu Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej udali się do Rudy Różanieckiej, gdzie, jak co roku, uczestniczyli w zorganizowanych przez mieszkańców tej miejscowości obchodach tak ważnego dla Polaków święta.
Dopełnieniem czwartkowych obchodów było zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Narolu wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które miało miejsce w narolskim Centrum Koncertowo-Wystawienniczym. Przy występach czterech zespołów działających na terenie naszej gminy, zgromadzona licznie publiczność odśpiewała tradycyjne pieśni, których treść przywoływała przeżycia i troski tych, którym przyszło żyć w czasach wojny. Artyści zaprezentowali także mniej znane utwory tematyką związane z naszym regionem. Atmosfera zarówno niezwykle klimatycznego miejsca, jakim niewątpliwie jest dawna cerkiew na Krupcu jak i słów pieśni patriotycznych, sprawiła iż wydarzenie miało niezwykle podniosły i uroczysty charakter.
Na koniec tego pięknego wieczoru Burmistrz Miasta i Gminy Narol wręczył zespołowi Galicjanki z Roztocza specjalną nagrodę – statuetkę Floriana narolskiego, przyznawaną za wyjątkowe działania na rzecz szeroko pojętej promocji Gminy Narol. Zespół, choć założony niedawno, zdobywa pierwsze nagrody w konkursach zarówno na szczeblu rejonowym jak i ogólnopolskim. Podczas wręczania statuetki członkinie zespołu (Julia Eisenbardt, Julita Urbańczyk, Aleksandra Wołoszyn-Banaś, Urszula Wielgosz) wymieniły wszystkie zdobyte nagrody, a są to:
– pierwsze miejsce na X Ogólnopolskim Głogowskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych,
– I miejsce w Regionalnych Eliminacjach nominujących do Festiwalu Ogólnopolskiego w Bukowinie Tatrzańskiej,
– I miejsce podczas “Festynu pod Platanem”, Regionalnego Przeglądu Zespołów Obrzędowo – Śpiewaczych w Zarzeczu,
– I miejsce w Hadlach Szklarskich, podczas “Majówki pod Jaworem”, Regionalnego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych,
– I Nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu “Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej,
– Nagroda Specjalna Grand Prix im. Anny Malec podczas Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych im. Anny Malec w Jędrzejówce koło Goraja,
– I miejsce w Tyczynie, podczas XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych.
Serdecznie gratulujemy zwycięstw i życzymy dalszych sukcesów.
W wydarzeniu wystąpili: Seniorzy z Dziennego Domu „Senior +” z Jędrzejówki, Zespół Ziemi Narolskiej, Kapela Galicjanie oraz Galicjanki z Roztocza.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!