Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Środa, 22 maja 2024
Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
pochmurno
23°C

NAROL PRZEZ WIEKI. DZIEJE MIASTA I OKOLIC – spotkanie autorskie

Ocena 0/5

17 grudnia 2021 r. w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu miało miejsce, niezwykle podniosłe wydarzenie – spotkanie autorskie promujące monografię Narola. Długo wyczekiwana książka nosi tytuł „Narol przez wieki. Dzieje miasta i okolic”.

Autorzy – prof. dr hab. Henryk Gmiterek oraz dr Zygmunt Kubrak opracowali piękne dzieło przedstawiające historię, jak sam tytuł wskazuje, naszego miasta i terenów obecnej gminy Narol, od czasów jego lokacji (jako Florianowa) aż do 1945 roku. Obaj historycy mają już na swoim koncie liczne publikacje traktujące o wielu wydarzeniach z historii Narola i okolic, a wyżej wymieniona książka jest swoistym ukoronowaniem ich pracy na rzecz upowszechnienia dziedzictwa historycznego Ziemi Narolskiej.

Spotkanie autorskie poprowadził, jak sam o sobie mówi, pasjonat Narolszczyzny pan Waldemar Włoszczak. Z uwagi na to, iż dr Kubrak nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu, opowieści dotyczące najciekawszych fragmentów książki, licznie zgromadzonej publiczności, zaprezentował profesor Henryk Gmiterek. W dyskusji prowadzącego z autorem nie zabrakło wątku wielokulturowości niegdysiejszego Narola oraz okolicznych wsi i miasteczek. Poruszona została również kwestia kilkukrotnego zniszczenia/spalenia miasta oraz inne ciekawe motywy z historii naszej miejscowości.

Wśród zaproszonych gości przybyłych na to wydarzenie byli m.in.: pani Anna Huk – Radna Województwa Podkarpackiego, pan Zenon Swatek – Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Narol pan Grzegorz Dominik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu pan Krzysztof Szawara, radni Rady Miejskiej w Narolu, dyrektorzy, kierownicy oraz przedstawiciele jednostek administracyjnych, kulturalnych i oświatowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz pasjonaci historii i jej badacze, a także mieszkańcy.

Uczestników grudniowego spotkania ze wspaniałą książką i jej autorem przywitała pani Dorota Szularz – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Narolu. Pracownicy biblioteki wraz z pozostałymi organizatorami (Gminny Ośrodek Kultury w Narolu oraz Urząd Miasta i Gminy Narol) zadbali zarówno o przyjemny nastrój, jaki niewątpliwie oferuje samo miejsce – dawna cerkiew na Krupcu, jak i o możliwość dotarcia do większej liczby osób, ponieważ spotkanie było transmitowane „na żywo” na stronach facebook organizatorów.

Na zakończenie wyrazy uznania oraz podziękowania dla obydwu autorów złożono na ręce profesora Gmiterka. W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego – pana Władysława Ortyla podziękowania i upominki wręczyła pani Anna Huk. Burmistrz Miasta i Gminy Narol razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Narolu wraz z podziękowaniami wręczyli prof. Gmiterkowi statuetkę narolskiego Floriana. Jest to specjalne wyróżnienie dla szczególnie zasłużonych osób, które swoim działaniem przyczyniają się do promocji Gminy Narol. Do wyrazów wdzięczności dołączyła się również dyrektor narolskiej biblioteki, która w imieniu wszystkich mieszkańców serdecznie podziękowała autorom za przekazanie nam dzieła, które gromadzi tak obszerną wiedzę historyczną na temat naszej małej ojczyzny.

 

Dzięki takim książkom, które pogłębiają wiedzę na temat naszych terenów, dziejów ludzi, których potomkami jesteśmy, a którzy wpisali się w historię naszego miasta, mamy nadzieję na pogłębianie przywiązania do tych ziem, zwiększenie patriotyzmu lokalnego oraz przekazanie tej wiedzy następnym pokoleniom.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tę książkę i czekamy na następne publikacje, gdyż, jak autor obiecał, nie było to jego ostatnie słowo jeśli chodzi o historyczne opracowania związane z naszym regionem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

 

Galeria zdjęć

Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Henrykiem Gmiterkiem
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.